Firma Handel i Usługi Roman Zając powstała w 2002 roku. Od początku współpracujemy z uznanymi na rynku producentami stolarki PCV, ślusarki aluminiowej i stolarki drewnianej. Specjalizujemy się w sprzedaży i montażu stolarki budowlanej, produkcji mebli pod zabudowę oraz wykonawstwie instalacji elektrycznych. Zobacz
Profile

1. Jakie okna PVC kupić?  

Zakup okien to poważna inwestycja, która powinna być starannie przemyślana. Okna będą nam służyć przez kilkadziesiąt lat, w związku z tym powinny to być okna najwyższej jakości. 

Dzisiaj jest tylu producentów okien , że wybór jest bardzo trudny.

Wyznacznikiem zakupu  będzie cena, jakość, marka, bądź marketing.

Wszystkie te aspekty mają wpływ na zakup okien.3. Jakie wybrać?

Zgodnie z obiowiazującymi przepisamiu od 2017 ( pozwolenia na budowę) musimy spełniać waruki przenikalności cieplenej <Uw1,1 .  Oznacza to, że nasze okna z gorszymi parametrami termicznymi nie mogą ( bądź nie powinny ) być zamontowane. 

Przy pozwoleniach na budowę we wcześniejszy latach obowiązywać nas będą przepisy wydane dla tych okresów.


4. Co oznacza symbol K lub U?

Wspólczynnik Uw podaje ilość ciepła, któea przpłuwa przez 1m2 okna przy stałej róznicy temperatur pomiędzy wzewnętrzną i wewnętrzną srona okna . temperaturze
Symbole U lub K to współczynnik przenikalności cieplnej - im mniejszy tym lepszy.

Oznacza to, że miniej energi zużyjemy do ogrzania naszego dou,

Jaki jest okres gwarancji na okna PVC?

Najczęściej spotykany w Polsce okres gwarancji na stolarkę okienną jest okres 5-letni.

Sprawdź jakie są waruki gwarancji dla poszczególnych komponentów okien ( szkło, uszczelki, okucia  itd. )

5. Profil PVC

Obecnie nowym standardem obowiązującym w Europie jest profil o szerokości minimum 82  mm. Gwarantuje on najlepsze właściwości statyczne i termoizolacyjne okna. Profile 70 mm i węższe to już przeżytek. Marka producenta okien  jest istotna. Najlepsze obecnie z dostępnych na rynku profili to VEKA, Salamander,Schuco.

Profil okienny to jedno. Producent i jego " chęć " stworzenia czegoś konkurencyjnego to drugie. Nie zawsze pomysły producentów odnośnie wyrónienia się na rynku są dobre. To TY musisz wiedzieć czego chcesz. Nie zawsze musisz poddawać się marketingowi.

6. Uszczelki

Najlepsze uszczelki okienne wykonywane są z tworzywa EPDM. Standardowo okna mają podwójne uszczelnienie. Warto jednak wybrać takie, które posiadaj możliwość zastosowania trzeciej dodatkowej uszczelki środkowej w oknach już zainstalowanych. Ma to ogromne znaczenie w wypadku, gdyby pojawia się potrzeba ich doszczelnienia.

Zwróć jednak uwagę czy możesz je wymienić sam podczas eksplatacji , czy są to uszczelki ekstrudowane razem z profilem. Wówczas, gdy uszczelka się zużyje nie trzeba szukać tzw. uszczelek naprawczych.

7. Szyby zespolone

Szyba zespolona o współczynniku U = 1,0 to już przeżytek. dzisiaj przenikalność 0,7, 0,6 , 0,5,  0,4  z ciepłą ramką to standardy.

Pamiętaj nie tylko ciepło jet ważne. Zastosowanie szkła bezpiecznego przy dużych przeszkleniach to piorytet. Zycie i zdrowie jest ważniejsze.

8. Okucie okienne

W naszych oknach stosujemy niezawodne okucia okienne  firmy  ROTO oraz Maco. Okucie powinno gwarantować pełną regulację skrzydła, czyli możliwość przesuwania w lewą i w prawą stronę, do góry i na dół oraz pozwalać na zwiększanie siły docisku skrzydła do ramy. Standardem dla każdego skrzydła uchylno-rozwiernego jest mikro-wentylacja oraz blokad obrotu klamki, która eliminuje ryzyko niewłaściwej obsługi okna. Każde skrzydło że być również wyposażone w  zaczepy antywyważeniowe wzbogacone  o klamkę z kluczem, zwiększając Twoje bezpieczeństwo.

9. Klamki
Klamki okienne mogą być wykonane z tworzywa lub  metalu. Klamki wykonane z tworzywa, to wersja minimalistyczna. Najlepsze klamki do okien wykonuje niemiecka firmaROTO i Hoppe. Nowym trendem jest klamka Secustik. Przy jej obracaniu słychać charakterystyczne klikanie.

10. Certyfikaty i badania

Na wszystkie materiały użyte do wykonania okna producent powinien posiadać ważne aprobaty techniczne wydane przez Instytut Techniki Budowlanej. Każdy producent powinien przeprowadzić badania okien, które określają ich właściwości.